Text

Kontaktpersoner hos kommuner

Om du har frågor till kommuner och de skolhuvudmän som är anslutna till det arbetsintegrerade grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och årskurs 1-3 kan du ta del av kontaktuppgifter här.

Eskilstuna

Ewa Kälvehed, pedagogisk utvecklare

016 -710 25 24

eva.kalvehed@eskilstuna.se

Fagersta

Per Österberg, skolchef

0223-445 99

per.osterberg@fagersta.se

Flen

Lena Furén, Barn-, utbildning- och kulturchef

0157-43 02 00,

lena.furen@edu.flen.se


Gnesta

Bengt Greiff, planeringschef

0158- 27 52 62

bengt.greiff@gnesta.se


Katrineholm

Kristina Johansson

070-508 88 85

kristina.johansson5@katrineholm.se


Köping

Pär Ellmin, verksamhetschef grundskola

0221- 254 17,

par.ellmin@koping.se


Norberg

Ingrid Nord, skolchef

0223-291 70

ingrid.nord@norberg.se


Oxelösund

Eva Svensson, utbildningschef

0155-385 05,

eva.svensson@oxelosund.se


Sala

Anna Wiklund, skolchef

0224-74 80 46

anna.wiklund@sala.se


Strängnäs

Sara Svensson, utbildningssamordnare

0152 – 293 24

sara.svensson@strangnas.se


Trosa

Mats Larsson, skolchef

0156-520 53

mats.larsson@trosa.se


Vingåker

Agneta Arvidsson, skolchef

0151-192 29,

agneta.arvidsson@vingaker.se


Västerås

Sanny Norlin, HR

021-39 17 23

sanny.norlin@vasteras.se



Program

Grundlärarprogrammet förskoleklass och grundskola 1-3 - arbetsintegrerat

  • Högskolepoäng 240 HP
  • Omfattning 4 år (heltid)
  • Nivå Grundnivå
  • Plats Västerås/Eskilstuna

Lärarutbildningar

Läs mer om alla våra förskollärar- och lärarutbildningar.

Läs mer
Till toppen