Text

Om du har frågor till kommuner och de skolhuvudmän som är anslutna till vår arbetsintegrerade grundlärarprogram, inriktning förskoleklass och årskurs 1-3 kan du ta del av kontaktuppgifter här.

Kontaktpersoer hos kommuner

Kontaktpersoner hos kommuner

Om du har frågor till kommuner och de skolhuvudmän som är anslutna till det arbetsintegrerade grundlärarprogrammet, inriktning förskoleklass och årskurs 1-3 kan du ta del av kontaktuppgifter här.

Eskilstuna

Ewa Kälvehed, pedagogisk utvecklare

016 -710 25 24

eva.kalvehed@eskilstuna.se

Fagersta

Per Österberg, skolchef

0223-445 99

per.osterberg@fagersta.se

Flen

Lena Furén, Barn-, utbildning- och kulturchef

0157-43 02 00,

lena.furen@edu.flen.se


Gnesta

Bengt Greiff, planeringschef

0158- 27 52 62

bengt.greiff@gnesta.se


Katrineholm

Kristina Johansson

070-508 88 85

kristina.johansson5@katrineholm.se


Köping

Pär Ellmin, verksamhetschef grundskola

0221- 254 17,

par.ellmin@koping.se


Norberg

Ingrid Nord, skolchef

0223-291 70

ingrid.nord@norberg.se


Oxelösund

Eva Svensson, utbildningschef

0155-385 05,

eva.svensson@oxelosund.se


Sala

JuneAnn Wincent, skolchef

0224-748001

juneann.wincent@sala.se


Strängnäs

Sara Svensson, utbildningssamordnare

0152 – 293 24

sara.svensson@strangnas.se


Trosa

Mats Larsson, skolchef

0156-520 53

mats.larsson@trosa.se


Vingåker

Agneta Arvidsson, skolchef

0151-192 29,

agneta.arvidsson@vingaker.se


Västerås

Madeleine Möllegård, HR

021-39 27 02,

madeleine.mollegard@vasteras.se



Program

Grundlärarprogrammet förskoleklass och grundskola 1-3 - arbetsintegrerat

  • Högskolepoäng 240 HP
  • Omfattning 4 år (heltid)
  • Nivå Grundnivå
  • Plats Västerås

Lärarutbildningar

Läs mer om alla våra förskollärar- och lärarutbildningar.

Läs mer
Till toppen