Mälardalens högskolas logotyp
Mälardalens Högskola Logga

Text

Simulering och optimering för framtida industriella applikationer

Inom Simulering och optimering för framtida industriella applikationer (SOFIA) arbetar forskarna med avancerade modelleringsmetoder och mättekniker för kraftverk och processindustri.

Kontaktperson

Professor i energiteknik

Konstantinos Kyprianidis

021-15 17 65

konstantinos.kyprianidis@mdh.se

Fokusområden

  • Systemmodellering och optimering inklusive diagnostik och beslutstödssystem.
  • SPH och mesh-baserade CFD-tekniker.
  • NIR-spektroskopi och RF mjuka sensorer
  • Temperaturmätningar och gasanalyser i industriella processer såväl som för kraft- och framdrivningstillämpningar.


Medlemmar

Senior professor i energiteknik

Erik Dahlquist

021-15 17 68

erik.dahlquist@mdh.se

Professor i energiteknik

Rebei Bel Fdhila

rebei.bel.fdhila@mdh.se

Universitetslektor

Amir Vadiee

016-15 32 77

amir.vadiee@mdh.se

Forskare

Ioanna Aslanidou

021-10 14 23

ioanna.aslanidou@mdh.se

Universitetslektor i energiteknik

Jan Sandberg

021-10 15 69

jan.sandberg@mdh.se

Forskningsingenjör

Robert Tryzell

021-10 13 34

robert.tryzell@mdh.se

Doktorand

Achref Rabhi

021-10 16 62

achref.rabhi@mdh.se

Biträdande universitetslektor

Valentina Zaccaria

021-10 15 66

valentina.zaccaria@mdh.se

Forskare

Amare Desalegn Fentaye

021-48 06 932

amare.desalegn.fentaye@mdh.se

Postdoktor

Yuanye Zhou

021-48 06 922

yuanye.zhou@mdh.se

Doktorand

Esin Iplik

021-10 16 10

esin.iplik@mdh.se

Doktorand

Dimitra Eirini Diamantidou

021-48 06 913

dimitra.eirini.diamantidou@mdh.se

Simon Mählkvist

simon.mahlkvist@mdh.se

Chongchul Kim

chongchul.kim@mdh.se

Universitetsadjunkt /Avdelningschef

Madeleine Martinsen

021-48 06 935

madeleine.martinsen@mdh.se

Doktorand

Mahsa Daraei

021-10 15 41

mahsa.daraei@mdh.se

Doktorand

Mavroudis Kavvalos

021-10 70 34

mavroudis.kavvalos@mdh.se

Doktorand

Smruti Sahoo

021-10 15 19

smruti.sahoo@mdh.se

Doktorand

Milan Zlatkovikj

021-10 16 69

milan.zlatkovikj@mdh.se

Doktorand

Moksadur Rahman

021-10 15 94

moksadur.rahman@mdh.se

Forskningsingenjör

Nathan Zimmerman

021-10 73 35

nathan.zimmerman@mdh.se

Doktorand

Mikael Stenfelt

021-10 15 89

mikael.stenfelt@mdh.se

Professor /vice akademichef

Eva Thorin

021-10 15 64

eva.thorin@mdh.se

Professor i energiteknik / Docent

Jinyue Yan

021-10 31 34

jinyue.yan@mdh.se

Postdoktor

Valentin Scheiff

021-48 06 912

valentin.scheiff@mdh.se

Forskare

Stavros Vouros

stavros.vouros@mdh.se

Joakim Örneskans

Doktorand

Jerol Soibam

021-15 17 88

jerol.soibam@mdh.se

Pågående forskningsprojekt

The results of the study will establish a reference for the energy stakeholders and will re-form the way energy systems are controlled.


Projektansvarig vid MDH: Konstantinos Kyprianidis

Huvudfinansiering: EC ERA-Net Smart Energy Systems

Syftet med projektet att producera energi på ett renare och effektivare sätt.


Projektansvarig vid MDH: Ioanna Aslanidou

Huvudfinansiering: KK-stiftelsen

Elektriska komponenter släpper ut stora mängder värme under drift. Detta är en stor begränsande faktor för att förbättra tekniken för kraftsystem som används för transport eller processer som används inom industrin.


Projektansvarig vid MDH: Rebei Bel Fdhila

Huvudfinansiering: KK-stiftelsen

Projektet utvecklar och genomför nätbaserade kurser på avancerad nivå inom profilområdena Inbyggda system och Framtidens energi.


Projektansvarig vid MDH: Monica Odlare

Huvudfinansiering: KK-Stiftelsen

We are creating the first designs of the 19-passenger commuter aircraft.


Projektansvarig vid MDH: Konstantinos Kyprianidis

Huvudfinansiering: EC Horizon 2020 (Clean Sky 2)

The project outputs will pave the way for sustainable AI in industrial processes.


Projektansvarig vid MDH: Konstantinos Kyprianidis

Huvudfinansiering: Vinnova Process Industrial IT and Automation (PiiA)

In the Premium project, MDH offers tailor-made courses for tomorrow's industry.


Projektansvarig vid MDH: Jessica Bruch

Huvudfinansiering: The Knowledge Foundation

In this project, the consortium based on MDH, Saab, and Siemens will explore the use of learning systems and artificial intelligence combined with physics-based and expert-driven predictive tools for intelligent and automated decision support systems.


Projektansvarig vid MDH: Konstantinos Kyprianidis

Huvudfinansiering: KKS

Projektets övergripande syfte är utveckling av optimal hantering av behandlade vattenresurser.


Projektansvarig vid MDH: Eva Thorin

Huvudfinansiering: Formas

SMART will look at the integration of physics-based models of district heating network, with real-time AI-based load prediction and model-predictive control. The project will include models of next generation attached and detached single- and multi-family solar buildings to be connected to the regional heat and power distribution system.


Projektansvarig vid MDH: Amir Vadiee

Huvudfinansiering: The Knowledge Foundation

Till toppen