Mälardalens högskolas logotyp
Mälardalens Högskola Logga

Text

Naturvetenskaplig och teknisk didaktikforskning

Gruppen verkar för teoriutvecklande praxisnära forskning som ska bedrivas i samverkan med såväl skolan som högre utbildning, särskilt lärarutbildningen. Den är verksamhetsnära och legitimerar professionell erfarenhet hos såväl lärare som forskare. En naturlig situation är att forskare och lärare arbetar tillsammans, utifrån sina professioner, som likställda partners med gemensamma frågeställningar.

Kontaktperson

Universitetslektor

Pernilla Sundqvist

021-10 13 36

pernilla.sundqvist@mdh.se

Forskningen inom NT-didaktik sker i samverkan med övriga forskningsgrupper inom didaktik- och pedagogikområdet vid MDH och präglas av en öppenhet för olika forskningsperspektiv.

Forskargruppens fokusområden:

  • Språkanvändning och samtal i klassrummet kopplat till teori och praktik.
  • Teknikdidaktik i förskola och grundskola. Gruppen ingår i de nationella nätverken CETISlänk till annan webbplats och FrontDlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Ansök till FontD

Läs mer om ansökan till forskarskolan FontD

Universitetslektor

Tor Nilsson

016-15 34 19

tor.nilsson@mdh.se

Universitetsadjunkt

Roger Andersson

021-10 73 22

roger.andersson@mdh.se

Universitetslektor

Kjell Prytz

021-10 70 04

kjell.prytz@mdh.se

Universitetslektor

Gunnar Jonsson

021-15 17 44

gunnar.jonsson@mdh.se

Universitetsadjunkt Doktorand

Charlotte Dunne

016-15 34 57

charlotte.dunne@mdh.se

Universitetsadjunkt

Nicklas Ekebom

021-10 15 25

nicklas.ekebom@mdh.se

Universitetsadjunkt

Eva-Lena Bjursten

016-15 32 69

eva-lena.bjursten@mdh.se

Doktorand

Doktorand

Andreas
Bergwall

 

Doktorand

Andreas
Bergwall

 

Doktorand Linnéuniversitetet

Andreas
Bergwall

Pågående forskningsprojekt

Till toppen