Text

Hållbart arbetsliv

Forskargruppen bedriver tvärvetenskaplig forskning kring arbetslivets styrning, arbetsvillkor och utformning och dess konsekvenser för verksamheten och medarbetarnas hälsa och välbefinnande. Interventions- och implementeringsforskning är viktiga områden, inte minst för att åstadkomma både ny kunskap och hållbar förändring i praktiken. Samproduktion är ett honnörsord.

Kontaktperson

Professor i psykologi

Ulrica Schwarz

+4621101442

ulrica.schwarz@mdh.se

Professor i sociologi

Susanna Toivanen

+4621101483

susanna.toivanen@mdh.se

Medlemmar

Universitetslektor i psykologi

Kin Andersson

+4616153429

kin.andersson@mdh.se

Universitetslektor i arbetslivsvetenskap / psykologi

Wanja Astvik

+4621103180

wanja.astvik@mdh.se

Universitetslektor /Samordnare för forskarutbildningen

Helena Blomberg

+4621151770

helena.blomberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Eric Hansen

+4616153425

eric.hansen@mdh.se

Universitetslektor i vårdpedagogik

Bosse Jonsson

+4616153453

bosse.jonsson@mdh.se

Universitetslektor

Robert Larsson

+4621101306

robert.larsson@mdh.se

Marie Moström Åberg

marie.mostrom.aberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Farah Moniri

+4621101463

farah.moniri@mdh.se

Universitetslektor i sociologi

David Redmalm

+46214806919

david.redmalm@mdh.se

Universitetsadjunkt i sociologi

Magdalena Vieira

magdalena.vieira@mdh.se

Universitetsadjunkt

Jonas Welander

+4621101309

jonas.welander@mdh.se

Doktorand

Johanna Zetterlund

+4621107091

johanna.zetterlund@mdh.se

Håkan Sandberg

+4616155116

hakan.sandberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Carina Loeb

+4616153488

carina.loeb@mdh.se

Pågående forskningsprojekt