Mälardalens högskolas logotyp
Mälardalens Högskola Logga

Text

Hållbart arbetsliv

Forskargruppen bedriver tvärvetenskaplig forskning kring arbetslivets styrning, arbetsvillkor och utformning och dess konsekvenser för verksamheten och medarbetarnas hälsa och välbefinnande. Interventions- och implementeringsforskning är viktiga områden, inte minst för att åstadkomma både ny kunskap och hållbar förändring i praktiken. Samproduktion är ett honnörsord.

Kontaktperson

Professor i psykologi

Ulrica Schwarz

021-10 14 42

ulrica.schwarz@mdh.se

Professor i sociologi

Susanna Toivanen

021-10 14 83

susanna.toivanen@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Kin Andersson

016-15 34 29

kin.andersson@mdh.se

Universitetslektor i arbetslivsvetenskap / psykologi

Wanja Astvik

021-10 31 80

wanja.astvik@mdh.se

Universitetslektor /Samordnare för forskarutbildningen

Helena Blomberg

021-15 17 70

helena.blomberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Eric Hansen

016-15 34 25

eric.hansen@mdh.se

Universitetslektor /Docent i vårdpedagogik

Bosse Jonsson

016-15 34 53

bosse.jonsson@mdh.se

Universitetslektor

Robert Larsson

021-10 13 06

robert.larsson@mdh.se

Marie Moström Åberg

marie.mostrom.aberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Farah Moniri

021-10 14 63

farah.moniri@mdh.se

Universitetslektor i sociologi

David Redmalm

021-48 06 919

david.redmalm@mdh.se

Universitetsadjunkt i sociologi

Magdalena Vieira

magdalena.vieira@mdh.se

Universitetslektor

Jonas Welander

021-10 13 09

jonas.welander@mdh.se

Doktorand

Johanna Zetterlund

021-10 70 91

johanna.zetterlund@mdh.se

Håkan Sandberg

016-15 51 16

hakan.sandberg@mdh.se

Universitetslektor i psykologi

Carina Loeb

016-15 34 88

carina.loeb@mdh.se

Pågående forskningsprojekt

Syftet med SOFCO är att utveckla koncept för framtidens kontor som främjar ett hälsosamt arbetsliv och livsstil samt bidrar till hållbar utveckling.


Projektansvarig vid MDH: Katarina Bälter

Huvudfinansiering: KKS Synergi

Syftet med projektet är att beskriva vård- och omsorgspersonals erfarenheter av att arbeta på särskilt boende och inom hemtjänst vid Covid-19-pandemin i Sverige.


Projektansvarig vid MDH: Annica Lövenmark

Huvudfinansiering: AFA

Till toppen