Mälardalens Högskola Logga
Mälardalens Högskola Logga

Text

Biblioteket är till för alla och personalen hjälper gärna studenter och lärare med att hantera och hämta in information. Personalen ger även stöd till högskolans forskare, bland annat i att ta fram och analysera statistik om de vetenskapliga publikationer som de producerat, så kallat bibliometriskt stöd.

Möt biblioteket

Möt biblioteket

Biblioteket är till för alla och personalen hjälper gärna studenter och lärare med att hantera och hämta in information. Personalen ger även stöd till högskolans forskare, bland annat i att ta fram och analysera statistik om de vetenskapliga publikationer som de producerat, så kallat bibliometriskt stöd. På högskolebiblioteket kan du bland annat få hjälp med:

Hitta och låna

Högskolebiblioteket har flera alternativ för dig som vill hitta olika typer av information.

Läs mer

Boka en bibliotekarie

Behöver du hjälp med informationssökning eller få tips på källor? Har du frågor om referenshantering eller referenshanteringsprogram? Boka en tid med en bibliotekarie så får du hjälp.

Läs mer

Ny student på biblioteket

Välkommen till MDH och högskolebiblioteket. Här finns den information samlad som du behöver veta inför terminsstarten.

Läs mer


Kontakta biblioteket

Hittar du inte det du söker eller har några frågor eller funderingar? Kontakta biblioteket.

Bibliotekets chatt

Chatten är inte i funktion just nu. Återkom gärna senare.

Telefon

Måndag – torsdag: 10:00-16:00
Fredag: 10:00-15:00

Eskilstuna: 016-15 37 00
Västerås: 021-10 13 44


Öppettider

Måndag – torsdag: 10:00-16:00
Fredag: 10:00 - 15:00

Observera, mellan klockan 14:00-16:00 (fredag 14:00-15:00) har biblioteket endast digital bemanning. Du når då personalen via chatt, e-post och telefon. Då biblioteket är öppet går det bra att hämta reservationer, låna och återlämna böcker själv i våra automater.

Med reservation för ändringar.

 

Adresser

Adress för brev - under 2 kilo
Mälardalens högskola, Högskolebiblioteket, Box 883, 721 23 Västerås


Adress för paket - tyngre än 2 kilo

Mälardalens högskola, Högskolebiblioteket, Gurksaltargatan 9, 72218 Västerås

Observera: måste skickas som PostNord Parcel om du skickar från företag/bibliotek.

Om du är privatperson välj ”Skicka direkt” med tilläggstjänsten Utkörning till företag.





 


Kalender

Vad är på gång? Här får du information om kommande evenemang på biblioteket

Läs mer

Vi på högskolebiblioteket

Eskilstuna

Biblioteksassistent

Linda Alfredsson

016-15 36 13

linda.alfredsson@mdh.se

Bibliotekarie

Anette Atencio

016-15 32 11

anette.atencio@mdh.se

Bibliotekarie

Patrik Emanuelsson

016-15 34 62

patrik.emanuelsson@mdh.se

Biblioteksassistent

Jeanette Lodin

016-15 36 67

jeanette.lodin@mdh.se

Bibliotekarie

Camilla Marklund

016-15 34 11

camilla.marklund@mdh.se

Bibliotekschef

Lisa Petersen

016-15 32 10

lisa.petersen@mdh.se

Bibliotekarie

Henning von Platen

016-15 37 36

henning.von.platen@mdh.se

Bibliotekarie

Anna Roos

016-15 37 19

anna.roos@mdh.se

Enhetschef

Kristina Smedeby

016-15 37 30

kristina.smedeby@mdh.se

Bibliotekarie

Katarina Ylikiiskilä

016-15 36 26

katarina.ylikiiskila@mdh.se

Västerås

Bibliotekarie

Pernilla Andersson

021-10 13 42

pernilla.andersson@mdh.se

Bibliotekarie

Helena Aspernäs

021-10 73 83

helena.aspernas@mdh.se

Bibliotekarie

Piia Berg

021-10 13 41

piia.berg@mdh.se

Bibliotekarie

Kristina Forsberg Aldrén

021-10 16 19

kristina.forsberg.aldren@mdh.se

Bibliotekarie

Tord Heljeberg

021-10 16 41

tord.heljeberg@mdh.se

Bibliotekarie

Sara Landerdahl Stridsberg

021-10 15 57

Biblioteksassistent

Susanne Meijer

021-10 14 89

susanne.meijer@mdh.se

Biblioteksassistent

Gunnar Mohlin

021-10 16 79

gunnar.mohlin@mdh.se

Biblioteksassistent

Anne-Louise Molin

021-10 13 38

anne-louise.molin@mdh.se

Bibliotekarie

Ulrika x Nyman

021-10 15 53

ulrika.x.nyman@mdh.se

Bibliotekarie

Per Nyström

021-10 16 37

per.nystrom@mdh.se

Enhetschef

Magnus Velander

021-10 14 57

magnus.velander@mdh.se

Bibliotekarie

Karin Wiman

021-10 14 03

karin.wiman@mdh.se

Till toppen