Text

Biblioteket är till för alla och personalen hjälper gärna studenter och lärare med att hantera och hämta in information. Personalen ger även stöd till högskolans forskare, bland annat i att ta fram och analysera statistik om de vetenskapliga publikationer som de producerat, så kallat bibliometriskt stöd.


Möt biblioteket

Biblioteket är till för alla och personalen hjälper gärna studenter och lärare med att hantera och hämta in information. Personalen ger även stöd till högskolans forskare, bland annat i att ta fram och analysera statistik om de vetenskapliga publikationer som de producerat, så kallat bibliometriskt stöd. På högskolebiblioteket kan du bland annat få hjälp med:

Hitta det du söker i bibliotekets söktjänster

Högskolebiblioteket har flera alternativ för dig som vill hitta olika typer av information.

Läs mer

Boka en bibliotekarie

Behöver du hjälp med informationssökning eller få tips på källor? Har du frågor om referenshantering eller referenshanteringsprogram? Boka en tid med en bibliotekarie så får du hjälp.

Läs mer

Ny student på biblioteket

Välkommen till MDH och högskolebiblioteket. Här finns den information samlad som du behöver veta inför terminsstarten.

Läs mer
Student läser på bibliotek


Kontakta biblioteket

Hittar du inte det du söker eller har några frågor eller funderingar? Kontakta biblioteket.

Bibliotekets chatt


Chatten är inte i funktion just nu. Återkom gärna senare.

Telefon

Telefontider måndag-torsdag 08.00-16.00, fredag 08.00-15.00

Eskilstuna: 016-15 37 00
Västerås: 021-10 13 44


E-post

biblioteket@mdh.se


Öppettider

Eskilstuna: Måndag-fredag 10.00-14.00

Västerås: Måndag-fredag: 10.00-14.00

Med reseravtion för ändringar.

Sommarens öppettider på högskolebiblioteket 2020

Samma tider gäller för bibliotekets chatt.

v.25, fredag Midsommarafton: Stängt
v.26 - 28, måndag-fredag: 10.00-14.00
v.29 - 31: Stängt
v.32 – 34, måndag-fredag: 10.00-14.00

Sommarens telefontider:

v.24 - 34: 10.00-14.00


Adresser

Besöksadress
Eskilstuna: Hamngatan 15
Västerås: Högskoleplan 1

Postadress
Eskilstuna: Box 329, 631 05 Eskilstuna
Västerås: Box 832, 721 22 Västerås

Adress för paket - tyngre än 2 kilo
Observera: måste skickas som PostNord Parcel!
Gurksaltargatan 9, 72218 Västerås


Faktureringsadress

(denna adress gäller endast leverantörsfakturor till MDH).

Mälardalens högskola
Högskolebiblioteket
Box 1020
721 26 Västerås


Kalender

Vad är på gång? Här får du information om kommande evenemang på biblioteket

Läs mer

Vi på högskolebiblioteket

Eskilstuna

Biblioteksassistent

Linda Alfredsson

+4616153613

linda.alfredsson@mdh.se

Bibliotekarie

Anette Atencio

+4616153211

anette.atencio@mdh.se

Bibliotekarie

Patrik Emanuelsson

+4616153462

patrik.emanuelsson@mdh.se

Bibliotekarie

Elisabeth Lian

+4616153235

elisabeth.lian@mdh.se

Biblioteksassistent

Jeanette Lodin

+4616153667

jeanette.lodin@mdh.se

Bibliotekarie

Camilla Marklund

+4616153411

camilla.marklund@mdh.se

Bibliotekschef

Lisa Petersen

+4616153210

lisa.petersen@mdh.se

Bibliotekarie

Henning von Platen

+4616153736

henning.von.platen@mdh.se

Bibliotekarie

Anna Roos

+4616153719

anna.roos@mdh.se

Bibliotekarie

Katarina Ylikiiskilä

+4616153626

katarina.ylikiiskila@mdh.se

Västerås

Bibliotekarie

Pernilla Andersson

+4621101342

pernilla.andersson@mdh.se

Bibliotekarie

Helena Aspernäs

+4621107383

helena.aspernas@mdh.se

Bibliotekarie

Piia Berg

+4621101341

piia.berg@mdh.se

Bibliotekarie

Kristina Forsberg Aldrén

+4621101619

kristina.forsberg.aldren@mdh.se

Bibliotekarie

Tord Heljeberg

+4621101641

tord.heljeberg@mdh.se

Bibliotekarie

Sara Landerdahl Stridsberg

+4621101557

Biblioteksassistent

Susanne Meijer

+4621101489

susanne.meijer@mdh.se

Biblioteksassistent

Gunnar Mohlin

+4621101679

gunnar.mohlin@mdh.se

Biblioteksassistent

Anne-Louise Molin

+4621101338

anne-louise.molin@mdh.se

Bibliotekarie

Ulrika x Nyman

+4621101553

ulrika.x.nyman@mdh.se

Bibliotekarie

Per Nyström

+4621101637

per.nystrom@mdh.se

Enhetschef

Magnus Velander

+4621101457

magnus.velander@mdh.se

Bibliotekarie

Karin Wiman

+4621101403

karin.wiman@mdh.se